Personal tools
You are here: Our Activities The History of the Activities Výtvarný workshop (30.5. - 4.6.2011)

Výtvarný workshop (30.5. - 4.6.2011)


Od 30.5. do 4.6.2011 proběhl v areálu Jeskyně blanických rytířů výtvarný workshop pro mentálně postižené pod vedením švýcarských výtvarnic Martin Marianne a Suzanne Pettinato

 

sensorium plakát

 

suzanne   workshop 2011 

 

 


Z tisku

 

 

 

Prapory Umbul – umbul zavlály u Jeskyně Blanických rytířů

zdroj: http://www.dnzbystre.cz/clanek.php?id=363

 


Prapory Umbul – umbul zavlály u Jeskyně Blanických rytířů

 

Obyvatelé Domova na zámku Bystré a Domova pro osoby se zdravotním postižením Paprsek ve Velkých Opatovicích se sešli na výtvarném workshopu pro mentálně postižené „Doteky II“v Rudce u Kunštátu, který pořádala ve dnech 30. května až 4. června o.p.s. Kunštát PRO FUTURO.

Amatérští umělci tvořili svá díla pod vedením švýcarských výtvarnic Martin Marianne a Suzanne Pettinato, které přijely ukázat trendy arteterapie, léčby výtvarnou činností. Mezinárodní projekt byl financován z Fondu Partnerství – Švýcarské finanční spolupráce.
„Přemýšleli jsme o tématu prací, inspiraci jsme našli v českých a moravských pohádkách. Často se v nich objevuje motiv zvířat, hlavně ryby a ptáka“, řekla při slavnostní vernisáži před Jeskyní Blanických rytířů v sobotu 4. června Suzanne Pettinato. Tyto motivy vymalované mentálně postiženými autory pak přenesené na plátno daly vzniknout vlajkám Umbu-umbu symbolizujících solidaritu, setkávání a spojení různých kultur.

Při vernisáži před jeskyní Blanických rytířů oba tyto několikametrové prapory z dílny tvůrců z Bystrého i Velkých Opatovic vlály nad hlavami účastníků.
“Byla to náročná a velmi zajímavá práce. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tvořit s těmito lidmi. Moc jim děkuji. Výborně spolupracovali. Viděli jsme, jak je jejich svět je bohatý a umí se dobře výtvarně vyjadřovat“, uvedla druhá z výtvarnic, Martin Marianne. Připomněla také další náplň týdenního workshopu - tvorbu zvířat z použitého materiálu, hlavně PET lahví. Pod rukama šikovných umělců vznikly postupně různé vrány, včela Mája, ale také ryby. Na všech byla vidět velká fantazie a šikovnost tvůrců.
„Workshop Doteky II byl zaměřen na lidi, kteří stojí na okraji společnosti – postižené. Cíl vidím v zapojení postižených spoluobčanů do běžného života, rozšiřování jejich poznání a zkušeností“, shrnula motiv týdenního setkání u výtvarné tvorby Mgr. Zdenka Popelková, předsedkyně pořádající organizace - společnosti Kunštát PRO FUTURO, o.p.s.. Jejím hlavním posláním je zlepšení podmínek pro rovnocenné postavení zdravotně postižených osob v běžném životě mj. formou vzdělávacích a výchovných programů.

Domov na zámku Bystré

workshop 2011  workshop 2011

 

 

MF DNES   31.5.2011

 

mf dnes 31.5.2011

 

autorka článku:    Helena Vaculová

fotografka článku: Petra Mášová

Zdroj článku a fotografie je MF DNES

 

Blanenský deník.cz   31.5.2011

http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/svycarske-lektorky-tvori-s-postizenymi-v-rudce.html

 

 

Rudka u Kunštátu /FOTOGALERIE/ - Celý týden trvá v Rudce u Kunštátu mezinárodní workshop Doteky II, který pořádá obecně prospěšná společnost Kunštát PRO FUTURO.

Celý týden trvá v Rudce u Kunštátu mezinárodní workshop Doteky II, který pořádá obecně prospěšná společnost Kunštát PRO FUTURO.

Pod vedením instruktorek ze Švýcarska tam postižení z Paprsku z Velkých Opatovic a z Domova na zámku z Bystrého u Poličky tvoří prapory UMBU – UMBU, které jsou symbolem solidarity, setkávání a spojení různých kultur, a také figurky zvířátek a pohádkových postav z už použitých materiálů. Vernisáž vzniklých děl se koná v sobotu ve tři hodiny odpoledne v parku Jeskyně Blanických rytířů.

workshop

 

 

workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011   workshop 2011

 

 

Foto: Deník/Leona Paroulková

 

Blanenský deník.cz   27.5.2011

http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/u-jeskyne-vztyci-prapory-solidarity20110527.html

 

U jeskyně vztyčí prapory solidarity

Kunštát – Prapory UMBU – UMBU, které budou vlát nad Kunštátem po celý týden i sochy zvířátek z pohádek. Toto vše vznikne příští týden na workshopu, na němž se v areálu Jeskyně Blanických rytířů sejdou mentálně postižení lidé z velkopatovického Paprsku a z Domova na zámku z Bystrého u Poličky.
Jeskyně blanických rytířů

Jeskyně blanických rytířů

Autor: www.czecot.com

 

„Mezinárodní workshop Doteky II pořádáme letos v Kunštátě už podruhé. Přijedou na něj dvě instruktorky ze Švýcarska a jeho cílem je vtáhnout mentálně postižené lidi do společnosti. Nestačí, aby byli jen dobře nakrmení a oblečení, chceme jim udělat životy radostnější, přidat jim další hodnotu,“ přiblížila Zdenka Popelková, předsedkyně společnosti Kunštát PRO FUTURO o. p. s., která workshop pořádá.

Workshop jeho účastníci zahájí v pondělí v půl jedenácté ráno v areálu Jeskyně Blanických rytířů. Nejdřív společně namalují prapory UMBU – UMBU, které jsou symbolem solidarity, setkávání a spojení různých kultur. Ty budou vlát nad umělci po celou dobu jejich tvoření.

„Potom začnou účastníci za pomocí švýcarských instruktorek vyrábět postavy z českých pohádek, hlavně zvířátka. Všechny vzniknou z už použitého materiálu, například z PET lahví. Výsledky jejich práce pak ukážeme v sobotu ve čtyři hodiny v areálu jeskyně na vernisáži,“ popsala Popelková.

Lidem, kteří se na týden stanou umělci, budou v Kunštátu pomáhat instruktorky ze Švýcarska. Podle organizátorů akce můžou postiženým ukázat úplně jiný svět, než na který jsou zvyklí. „Ve Švýcarsku se s mentálně postiženými lidmi pracuje úplně jinak než u nás. V Česku stále ještě přetrvávají bariéry z dob bolševika a tendence tyto lidi odstrkávat na okraj společnosti. Tyto stereotypy bychom chtěli pomocí workshopu nabourávat a snažit se vtáhnout mentálně postižené do života, ukázat, co umí,“ dodala Zdenka Popelková.

 

 

 

Document Actions
  • Misli.cz
  • Powered by Plone
  • Valid XHTML
  • Valid CSS
  • Section 508
  • WCAG